TSK’s økonomi – og støtte til vores medlemmer.

Kære alle TSK medlemmer.

Som så mange andre er TSK også ramt af økonomiske udfordringer. Til dels på grund af Corona og pga. kraftigt nedsat støtte fra kommunen.

I den sæson som vi lige er startet op på, kan vi se at vi får svært ved at få de samme sponsorer, nogen af dem er gået konkurs og andre har ikke mulighed for at forsætte. Det overskud vi plejer at generere, ved arrangementer som Funskate samlingen og Sjællandsmesterskabet/Sjællands Cup, ved vi allerede nu bliver væsentligt mindre, pga. deltager antal og tilskuere antal.

Som i måske har læst så har Tårnby kommune i 2020 valgt at fordele deres støtte på en anderledes måde. Det betyder desværre at vi mister ca. 75 % i støtte.

TSK er ikke en klub der skal have et kæmpe økonomisk overskud, når året er omme, men vi bliver nød til at have en sund økonomi, så vi har mulighed for at forsætte som forening. Så derfor har vi i bestyrelsen valgt, at der i sæsonen 20/21, ikke længere bliver ydet støtte til konkurrencer, dette gælder for både M/K og Funskate konkurrencer. Der er stadig støtte til HSK Cup, da tilmeldingen til dette er gjort før dette tiltag.

Skulle den økonomiske situation ændre sig til det positive for TSK, så har vi et stort ønske om at genoptage støtten i 21/22 sæsonen. Men vi må se tiden an.

Som klub gør vi en del ting for at få økonomien til at hænge sammen. Vi samler pant, laver onsdagsmad, sælger lodsedler og del andre ting.

Skulle i have muligheden for at samle pant ind til TSK, så deltager i en konkurrence med fine præmier, til den der har afleveret flest fyldte sække når sæsonen er forbi. Vi er der onsdag og lørdag til at tage i mod sækkene.

Om onsdagen kl. 18, spiser vi fælles mad. Det er mad fra https://cofoco.dk/ og er absolut mad af højeste kvalitet og smag. Det koster 30 kr. pp. at spise med.  Det er rigtig hyggeligt og socialt for både børn og voksne. Vi har lavet et nyt tiltage, så i også kan få det som take away, men husk selv bøtter. I kan melde jer til på hjemmesiden.

Skulle der være nogen af jer der, har ideer til tiltag til hvordan vi kan optimere vores indtjening, dette kan f.eks. være ved nye sponsorer eller andre spændende ting, som vi ikke har tænkt over. Som kom og tag fat i os fra bestyrelsen. Vi er i hallen hver onsdag og lørdag. I kan naturligvis også skrive til vores mail tsk@sporty.dk

 

Med venlig hilsen

Tårnby Skøjte Klub

 

Brian Skibby, formand.