God jul og godt nyt til alle i TSK

Selv om der er aflyst en helt masse events og konkurrencer, er der stadig sket en masse i TSK på denne ½ sæson.

Sæsonen startede op med at TSK fik planlagt en sommer camp i Prag på rekord tid. 16 deltager fordelt på 2 uger – tog med familie og venner.

Flere løbere fik også smug trænet på diverse skøjte camp i Danmark (Esbjerg, Odense, Frederikshavn, Gentofte, Rødovre mf).

TSK´s træner team fik også 2 nye træner Nanna og Josefine.

Inden TSK kom på isen fik Dansk Skøjte Union (DSU) aflyst Efterårs Konkurrencen, pga Corona.

Alle K/M/ FunSkate/Mini/K-asp. kom på isen – efter en meget meget lang pause, og  var jublende glade for gensynet af den gamle skøjtehal.

DSU´s fik fremvist sin nye eliteplan med ATK (Aldersrelateret Trænings Koncept), hvor Annika blev optaget i NTG (Nationale Talent- og udviklingsgruppe).

Skøjteskolen kom på isen, hvor der ny holdfordelingen på skøjteskolen – nu i DSU´s ATK, med inddeling i alder og niveau.

TSK´s åben hus holdt stort åben hus, og bød velkommen til en masse nye medlemmer.

Masser af Corona regler og retningslinjer, mundbind mm. Dermed måtte TSK lave ny tidsplan – med opdeling af skøjteskole mf. Det kræver meget af klubbens træner og bestyrelse – hver gang at regeringen laver nye Corona tiltag, mht. ny træningsplaner, inddeling af hold, flere træner ressourcer mm.

Alt konkurrence støtte frafaldt fra TSK, efter at klubben mistede en masse indtjening fra kommunen, konkurrencer og events. TSK var den sidste klub i Danmark som gav konkurrence støtte til alle sine medlemmer.

TSK´s onsdagsmad til TSK´s ”Take Away”, af klubbens store sponsor ”Cofoco”

TSK træner “Nanna” bestod DSU’s dommer eksamen, og kan nu dømme alle K-rækker.

TSK fik en del skøjteløbere klar til sæsonens første konkurrence. Der mange nerver på med nye programmer, elementer, grupper mm. Ved HSK Cup fik TSK flot sølv ved klub konkurrencen. Natalie og Sigrid, Sigurd Guld, Katja og Nataly sølv Nadia og Perle bronze. Udover de mange flotte resultater debuterede Laura som K-løbere.

Ved HSK Cup bestod en masse TSKér DSU´s mærker. Sigrid har bestået Bronze elementer, og har nu et komplet Bronze mærke. Dermed har TSK fået en mesterskabsløber mere. Nataly har bestod Sølv komponenter, og er dermed sikret sin plads i Novice M rækken – til næste sæson.

Udover dette bestod Natalie H. Basic 2 komponenter. Freja og Marie Bronze komponenter.

Samme weekend holdt TSK en FunSkate træningssamling ”Light” Uden overnatning og delt deltager op pr. dag. TSK havde 23 deltager med. Det var en sjov og god dag med masser af god træning for Cataleya, Clara, Ellen, Emilie, Freja, Gabriella, Ida-Marie, Josefine, Kathrine, Katrin, Lily, Liva, Liva, Livia, Nellie, Norah, Maja, Mathilde, Peter Viggo, Pia, Sally, Silje, og Victoria.

I Hørsholm fik TSK sendt Cataleya, Ida-Marie, Josefine, Kathrine, Louisa, Mathilde, Nellie, Narah, og Sally til Iskrystal. Konkurrencen er for øvet løbere med programmer. Josefine vandt sølv, og Mathilde L og Louisa bronze. Alle andre fik flot samlede 4. plads. Nellie, Norah og Ida-Marie debuteret for første gang, til en konkurrence med program.

TSK´s anden K/M konkurrence, blev holdt med mange strenge Corona regler, hvor det vare en noget mennesketom hal. Der måtte maks. komme 2 ind pr. løbere og kun i en tidsbegrænset tid. Men TSK er bare glade for at komme på isen, og fik da også hentet flotte resultater ved Oktober konkurrencen: Sigurd og Stine guld, Annika og Nataly Sølv, Nadia og Natalie Bronze, og Frigga debuteret som K-løbere

Her fik TSK deltager også bestået mærker ved Oktober Konkurrencen. Laura Basic 2 komponenter Andrea og Marie basic 2 elementer. Isabel, Katja og Stine Bronze komponenter. Cecilie, Sølv komponenter.

Kun 2 dage efter konkurrencen kom noget overraskende trist nyheder fra DSU. Alle DSU konkurrencer blev aflyst frem til 2022. Dog ville de finde en løsning på DM, hvor der stadig ikke er afgjort noget.

TSK skulle være værter ved Sjællands Mesterskaberne og Sjællands Cup og havde brugt masser af ressourcer på planlægning for en sikker konkurrence. Udover dette blev FunSkate konkurrencen desværre også aflyst.

I samarbejde med DSU fik TSK holdt en test konkurrence ”Corona Cup”. Dette en test hvor det store dommerpanel kunne teste om online bedømmelse, var noget man kunne bruge i fremtiden – f.eks.  i det nye år. TSK er altid hjælpsomme og stillede gerne isen til rådighed, hvor SM/SC skulle havde været. TSK stillede med alle sine dygtige K/M løbere, men også andre klubber kom gerne til TSK. Løberne var mega glade, de fik vist deres program, og hvad de havde lært !

TSK besluttede af aflyse Juleafslutningen, loppemarkeder, Halloween, Mortens Aften. Dog havde TSK stadig tegnekonkurrence – om den bedste ”AND”. Her vandt Nicole og Isabel, med super fine tegninger.

TSK fik holdt sin først nye mærkeprøve, hvor sværhedsgraden blevet ændret i forhold til TSK og DSU’s. Ca. 30 bestod, hvor hele rødt hold fik deres første mærker! Pga. Corona blev overrækkelsen ude på isen.

Der blev solgt en masse nye TSK mundbind (knap 200 stk.) – men også nye TSK bluser fra Craft.

Iskrystal (Hørsholm) blev holdt som er for FunSkate deltager med programmer. Her fik Nellie, Norah og Ida-Marie debuteret med deres helt nye programmer. Her fik Josefine flot sølv. Mathilde L og Louisa bronze.

Der blev pyntet op til jul i skøjtehallen og tutten, hvor K/M pyntet juletræet. Masser af julemusik og hygge.

Drillenissen kom lige forbi TSK, og havde pillet lidt ved vores ismaskine, så der var ingen is i hele 2 dage……

Derfor var sidste dag for fællestræning blev den 8/12 – meget tiltrængt. Da alle var meget opsatte på at få en ”almindelig” træning.

TSK solgte ud af en masse mad, fra TSK´ s søde sponsor ”Cofoco” – TAK for støtten.

Alle medlemmer fik udleveret julelodder, og TSK´s super sælger (Anna, Annika og Katja) blev filmet til en børnehjælps reklame.

TSK håber på en dejlig jul og at man passer godt på hinanden. Klubben ser frem til en noget lyser 2021, hvor man igen kan lave masser hygge og sjove events – som vi alle savner.

Glædelig jul og godt nytår til jer alle

Brian Skibby

(TSK´s formand)