Off-ice træning i TSK – sommer 2020

OBS – se ændringer fra den 7/6

TSK Sommer Off-ice 2020 starter mandag den 18/5

Efter en nærmest uendelig lang tid, hvor klubbens aktiviteter har begrænset sig til off-ice træning i det digitale domæne, er vi nu klar til afvikling af forsommerens off-ice!

Vi er i dialog med DSU og DIF, så vi er sikre på at følge alle retningslinjer og anbefalinger for idræt i det fri. Lige inden opstart giver vi udførlig besked om, hvordan holdene i praksis bliver afviklet på sikker vis.

Det betyder, at off-ice i år er en smule anderledes end vi har gjort det før…

Micheal Tyllesen har stået for indholdet af træningen, og bliver træner sammen med nogle af vores dygtige hjælpetrænere. Vi opdeler løberne efter niveau, og vi vil gerne have, at løberne (og forældrene) tager stilling til dette. Vi har lavet fire hold, fra træning med leg og sjov (hold 4) til meget hård træning (hold 1). Læs om indholdet af træningen på de forskellige hold i den vedhæftede oversigt – specielt er det vigtigt at tage stilling til det, som I skal kunne, før tilmelding. Det er sjovest at være med der, hvor man kan følge godt med – men stadig bliver udfordret lidt!

Vi opdeler hvert hold i grupper af maksimalt 9 (+ træner), som træner sammen i løbet af lektionen. Hold 1 + 2 træner tre gange ugentligt, og hold 3+4 træner to gange ugentligt. Træningsperioden bliver 18/5 til 3/7.

Prisen bliver omtrent 450 kr for hele perioden for hold 1 + 2, og omtrent 300 kr for hold 3 + 4. Den endelige pris kan variere en smule fra ovenstående, da vi først kender trænerbemandingen, når vi er forbi tilmeldingsfristen. I får besked om dette søndag den 17/5, sammen med den endelige holdfordeling.

Hvis der, imod forventning, skulle blive problemer med afviklingen af off-ice træningen på grund af myndighedernes restriktioner, bliver I refunderet helt (hvis vi ikke kommer i gang) eller delvist (hvis off-ice stopper før tid).

Se træningsplanen her!

Tilmeldingsfristen er relativt kort – senest fredag den 15/5.

På tilmeldingsformularen har vi tilføjet en mini-rundspørge: Er I interesserede i at vi arrangerer træning på rulleskøjter? Klubben råder over et begrænset antal rulleskøjter specielt til kunstskøjtetræning, men egne inliners kan også bruges.

Tilmelding foregår ved at klikke her!

Vi glæder os voldsomt meget til at se så mange som muligt af jer igen!

Mange hilsener fra TSK trænerne og bestyrelsen

 

Retningslinjer fra DSU/DIF